Der er ofte forespørgsler om oprettelse af NUF selskab, når danske virksomheder ønsker at etablere sig i Norge. Men et NUF er faktisk ikke et selvstændigt selskab.

NUF står for Norskregistrert Utenlandsk Foretak og er en norsk registrering af en udenlandsk virksomhed. En dansk virksomhed kan derfor registreres som NUF i Norge uden at oprette et separat norsk selskab.

Et NUF kan være relevant for danske virksomheder, der skal udføre arbejde, sælge varer eller levere tjenester i Norge. Hvilke registreringer og krav der gælder, afhænger af virksomhedens aktiviteter i Norge.

NUF eller norsk AS?

Et NUF er knyttet til den eksisterende danske virksomhed, mens et norsk AS er et selvstændigt norsk selskab. Valget afhænger derfor af virksomhedens behov og aktiviteter i Norge.